Живописни произведения от колекцията на Боян Радев представя Националната галерия

30.07.2018
Снимка 1

Националната галерия

представя

КОЛЕКЦИЯ БОЯН РАДЕВ

Българска живопис

2 август 2018 – 11 ноември  2018

Откриване: 2 август 2018, четвъртък, 18.00 часа

Двореца, пл. Княз Александър I

 

Националната галерия представя 91 живописни произведения от колекцията на Боян Радев. В залите на Двореца са показани автори като Жорж Папазов, Златю Бояджиев, Давид Перец,  Бенчо Обрешков, Елиезер Алшех, Илия Петров, Карл Йорданов, Иван Ненов и много други,    които изграждат облика на българското изкуство през ХХ век.

Големите спортисти остават в историята със спортните си постижения. При Боян Радев те са безспорни – два златни медала от Олимпийски игри (Токио, 1964; Мексико, 1968) и многократно световен шампион в класическата борба. В българската спортна памет той е символ на мъжество, смелост и майсторство. Тези качества  – целеустременост, воля и способност да се раздава докрай, му помагат не само да завоюва спортните си успехи, но и да създаде една от най-добрите колекции в България. Тя предизвиква възхищение и завист. Защо един борец се занимава с изкуство? Боян Радев е от хората, които се стремят да бъдат най-добри в това, което правят.       

Най-добър в България, най-добър в Европа, най-добър в света.  Ако имаше повече ценители на изкуството като него, българското изкуство щеше да бъде по-събрано и по-съхранено.

С тази изложба Боян Радев отбелязва 50-годишнината от втория си златен медал от Олимпийските игри в Мексико през 1968. Шампион в спорта, шампион в изкуството.
 
За допълнителна информация:
  • Сузана Каранфилова, уредник на изложбата - 0879 834027

 

Информация: Ваня Кубадинска, Отдел "Връзки с обществеността"

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

 

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.