Васил Кичуков: Черната овца

26.11.2024
Снимка 1

Ех, какви гори, какви поляни са се ширнали пред погледа на желаещите да използват даренията на природата. За всички животни има препитание, дори в излишък, но правото да се ползва най-много от благата се пада на по-силния, умеещият да се нагажда, да се съобразява с другите обитатели от близо и далече.

В края на гората е заела позиция глутница вълци. Пред нея в цял ръст с вирната глава е застанал водачът. От двете му страни се кипрат две симпатични вълчици, вперили поглед в красавица, техен идол. Те не се ревнуват, нито го желаят, само искат да са сигурни в положението си в организацията. Оглежда той ширналата се пред него поляна и сътворява стратегията на нападението. Преди да събере глутницата беше обиколил поляната и поставил наблюдатели, негови верни подчинени. Покрай дърветата са полегнали членовете на глутницата. Едни ближат раните си от борбата с кучета-пазачи, от поредните набези, други, накуцвайки, обикалят зад водача с надеждата и за тях да има от плячката.

По поляната на групички овцете кротко си пасат, а от долната страна на поляната са полегнали трите пазача на стадото. Черната овца не пасе, а е вирнала глава нагоре като  показва свои стил на водач. Тя не вижда грозящата ги опасност, но, както водача на вълците, така и водачката на стадото се грижат не само за храната, а и за безопасността. Оглежда наоколо сестрите от стадото и къде са пазачите, оцелели от последната схватка с вълците. Дано този ден да мине спокойно, стопанинът да ги прибере всички живи и здрави. Да, ама в главата на водачката винаги се върти една и съща мисъл: ”Коя от вас, мили сестрички, ще бъде разкъсана от нахалните гладни вълци!”.

Едрият водач е на ясно, че трябва да се справят с тази вирната глава на Черната овца, която много често предупреждава сестрите си за опасността. Винаги напомня на пазачите да не допускат разделянето на стадото на малки групички, защото по-лесно стават плячка на противника. Как променя гласа си така, че я разбират не само сестрите, а и нападателите. С него предупреждава и пазачите да са в бойна готовност. Сестрите по някога не обръщат сериозно внимание на предупрежденията й, правят се, че не са я чули. Тя се ядосва, променя интонацията на гласа си. Предупреждава ги за това, което се случва или ще се случи.

Водачът я набеляза като първа и най-важна жертва. Оглежда глутницата и с тихо ръмжене поставя конкретни задачи за всеки. Избира авангард от най-гласовитите, пъргави и верни негови сподвижници на идеите му. Сивчо, Белчо и Пришалеца в обход трябва да влязат в бой, да отвлекат вниманието на пазачите. На вълчиците поставя задача да нападат по вироглавите около първата жертва. Огледа още веднъж разположението на двата лагера и даде заповед за настъпление. Авангардът се насочи към групата с Черната овца, за да я отделят от стадото. Да, но тя направи сложна маневра и през разделеното стадо се отзова в долния край на поляната, където пазачите вече водеха двубоя.

Сивчо, Белчо и Пришалеца са отблъснати, но стадото е раздробено и задачата за осигуряване на храната е изпълнена. Някои сестри от обкръжението на водачката паднаха жертва на побеснелите вълци. Водачът даде сигнал за прекратяване на нападението и глутницата се оттегли доволна от събитието.

Водачът, Големия брат, провери личния състав, направи разбор на нападението и изказа задоволство от държанието на подчинените си, не пропусна да похвали и вълчиците. Поклати глава с изплезен червен език, нещо като закана към стадото и по-точно към Черната овца, че и нейният край скоро ще дойде. От долния край на поляната се зададе стопанинът с готова за стрелба пушка. Подвикна към пазачите, горките и те с изплезени езици, да съберат разпръснатото стадо по цялата поляна.

Водачът реши, че е време за оттегляне с плячката и заслужена почивка до следващата атака.

П.С. По донесение на преследвачите, извършващи постоянни  наблюдения, разбра, че са се появили още Черни овце, но това никак не го обезпокои, защото неговата стратегия винаги беше печеливша. Още не се намираше негов опонент, който да се наложи като водач на най-голямата глутница. Умееше да използва по-малките и слаби глутници, за да постига набелязаните цели.

 

Илюстрация: @Георги Чепилев

 

Васил Кичуков в Диаскоп

 


          

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.