Ни чул, ни видял е плодовита майка на разочарованието
04.06.2025
Ние, от пловдивско дружество за романи в картини и комикс изкуство, отново очакваме отговор:
Как дружество „Диаскоп”, официално регистрирано от 12 години, да постигне целите си за обществена полезност след като административната бюрократична машина не се задвижва за създаване на благоприятни условия за работа? Как да се ентусиазират подрастващите за творчество и красота, да се възпитават на вкус и отдалечават от наркотици и съмнителни деяния, след като за толкова незначителна поправка не смеят да те погледнат в очите.
Колкото и да се мъчим днес да си гледаме работата и да живеем така, като че ли няма болестен признак на обществено разстройство, чувства се нужда от някакво пространство, необходимо за живота. Хората с ограничен исторически кръгозор считат, че причините за това е ненормалното икономическо положение. Това материалистично схващане налага днес в живота присъствието на цифри за бюджети, цени, заплати и пр. Всъщност който е изучавал курса по история, знае, че причината е борба за надмощие.
Вражда и война може да има в едно семейство, в една държава, сред група държави. Причината е все една: нарушение на хармонията. И хармонията в българското Девето изкуство е нарушена от българското законодателство.
12 години дружество „Диаскоп” е регистрирано юридически за: събиране, документиране, съхраняване, изследване и разпространение на комикс култура… извършва проучвателска, изследователска, изложителна и пр. специфични за Деветото изкуство дейности…”. Както се вижда от устава на дружеството, изследванията, събирането, докладите и останалите художествени и научно изкуствоведски дейности нямат общо със стоковата търговия, дружеството не извършва никакви търговски дейности, те са научно-практически и са по-скоро близки до идеалната цел (както е и записано).
Но за тези дейности, които едва ли имат място на пазара, бюрократичната машина решава да издаде БУЛСТАТ за производство и разпространение на кино и видео филми, макар че романите в картини и комикси са част от науката за книгата. На възражението ни при получаване на документа, че нашето дружество не извършва такива дейности, а само тези, описани в договора за гражданско дружество, се даде отговор: Няма такава професия в България и затова приблизително се класифицира. Откажете се като не ви е изгодно, кой ви пречи след като не е забранено от закона. И защото, за производство на кино филми и реклами е необходим собственик - финансова акула, банковата сметка на дружеството трябва да е подобаваща като за бизнес фирма, т.е. с доста по-висока месечна такса за поддръжката й, отколкото личните.
Романите в картини и комиксите през 1964 г. ЮНЕСКО признава официално за самостоятелно изкуство и е наречено Девето изкуство, т.е. след радиото и телевизията. Почти във всички страни от 1976 г. са организирани средни специални и висши училища за това изкуство, което има свой език, който се разбира навсякъде по света. В България рождената дата на Деветото изкуство е 1890 г., но тъй като то влиза в рая на естетиката по време на социализма, това е причина за сегашното му фиаско в България. След като беше забранено като буржоазно капиталистическо изкуство, рожба на масовата култура, властимащите през социализма решиха да го ползват за идеологическа пропаганда и възпитание. Така бе класифицирано като професия и на авторите, работещи към специализираните издателства, се издаваха хонорарни талони за отчет пред МВР.
След падането на Желязната завеса липсва организирано движение в България и комикс изкуството много мъчително се развива. Авторите се радват, не да направят сполучливи творби и получат заплата за своя художествен труд, но само да бъде публикувана някъде творбата им. И то без закрила на авторски права, а това е неравнопоставеност спрямо останалите изкуства. Нарушението в законодателството е пречка да се кандидатства в проекти, препятствие се получава още в първите редове при попълване на документите.
Прът в колелото за развитие на българското комикс изкуство слага и конкуренцията на дружество „Диаскоп” заради спекулативни цели и в гр. Пловдив нашепват да се подкрепя чужд според регионалното развитие стил и с преобладаване на автори, които не са от Пловдив. Старобългарската дума СПЕКУЛАТОР означава ПАЛАЧ. Липсата на законова уредба на професията и мястото на романите в картини и комикси до останалите изкуства дава възможност някои да правят каквото си искат и то на тъмно. Възпитаници на дружеството съхраняват писма и опити да ни се обърне внимание през жалби и молби до държавни отговорни институции, как нямаме възможности да си гледаме научната и художествена работа законово регламентирано и да можем да участваме в международни научни и художествени прояви в областта на деветото изкуство.
От 2013 г. е регистрацията на дружество "Диаскоп" като юридическо лице. И оттогава до днес чрез писма, публикации, срещи и др. призоваваме към съчувствие да се направи необходимата поправка и професията автор на роман в картини и комикси.
Но никой от управниците нищо не вижда, никой нищо не чува вече 12 години - нито министъра на културата знае, че има още едно изкуство, нито социалния министър знае, че има и други благородни професии и т.н..
А тази слепота, тази глухота към нуждите на творци към едно благородно изкуство, предимно за деца, е плодовита майка на разочарованието, на озлоблението, което може да се насочи към всичко родно, към омразата на добрия гражданин към непрактичните държавни институти. Разбира се, днес, когато всичко е частно и те имат право да ползват поверените длъжности постове за свой интерес, това става причина за загубата на спойката в обществото ни.
Как да се обучават желаещите да работят творчески труд в областта на романите в картини и комикси, след като в България не се допуска развитието на Девето изкуство, няма професии за него, нито възможност за самоосигуряване и най-вече няма закрила на авторски права, няма основа за ценообразуване, липсва правна уредба и правна регулация за обществени отношения между разнородните творци и много други неуредици.
Защо само в България е така?
В класификациите има най-странни професии, но тази на авторите за Девето изкуство, което е предназначено за развиване на интелигентност – липсва.
В същото време се демонстрира желание за обучение в добродетели и етика...
Георги Чепилев
4 юни 2025
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.