"Под седемте тепета" на Иван Узунов и Иван Стойчев в галерия "ДПХ"
17.12.2025
ИЗЛОЖБИ В ДИАСКОП
►
На 18 декември 2025, четвъртък, галерия ДПХ ще открие изложбата на Иван Узунов и Иван Стойчев "Под седемте тепета".
"Уважаеми гости,
Скъпи приятели на изкуството,
Добре дошли в галерията на Дружеството на пловдивските художници, където днес имаме удоволствието да открием изложба на двама изявени съвременни автори – Иван Узунов и Иван Стойчев.
Двама творци, различни по път, опит и художествен темперамент, но свързани от една обща територия – езика на абстракцията, в който форма, цвят и жест достигат до своето най-освободено звучене.
Тази изложба е среща между два зрели, разпознаваеми почерка, изградени през десетилетия работа, международни участия, експерименти и лични преобразувания.
Иван Узунов – художник, преминал през българската графична школа, американската арт сцена и интелектуалната среда на Мюнхен.
Неговото изкуство носи динамика, ритъм и съзерцателност, в които цветът и линията се превръщат в своеобразен код – мост между преживяното и въображаемото.
Иван Стойчев – автор с ярко присъствие в българското и международното пространство, с образование в класическата живопис и многогодишна практика в Европа, Азия и САЩ.
В неговите творби абстракцията е поле на вътрешна необходимост: изчистено, концентрирано, структурирано внушение, в което натрупаният опит се превръща в знаково присъствие.
И двамата художници боравят уверено с концептуалните възможности на N-формите – онези свободни, отворени структури, които се колебаят между знак и пространство, между жест и мисъл.
Тук абстракцията не е отказ от видимото, а преодоляване на неговите граници. Не е бягство, а формула – форма, която се случва в мига, но в себе си съдържа памет, опит и дълбочина.
Изложбата, която откриваме днес, е визуално събитие, тя е диалог – диалог между двама автори, между различни поколения публики, между личните пространства на художника и свободните асоциации на зрителя.
В този диалог няма правилни и грешни интерпретации – има единствено пътища.
Пътища, по които живописта продължава да се развива, да търси, да провокира и да вдъхновява.
От името на Дружеството на пловдивските художници благодарим и на двамата за доверието, за труда и за богатството, което добавят към художествения живот на Пловдив.
С радост откривам изложбата на Иван Узунов и Иван Стойчев и ви желая приятно разглеждане, вдъхновяващи срещи и нови образни открития."
Изложбата може да бъде разгледана до 7 януари 2026 г., Ивановден., от вторник до събота, от 12:30 до 18 ч.

Информация: Панайот Панайотов
Председател на ДПХ, Галерия "ДПХ", бул. "Цар Борис Обединител " 153
17.12.2025 г., Пловдив
Коледен брой на Диаскоп 01-31 декември 2025
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.