Кюстендилска художествена школа: "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" в Квадрат 500

28.07.2019
Снимка 1

Националната галерия

представя

Богомир Лазов (1906 - 1969)

и българският акварел

30 юли – 29 септември 2019

Откриване: 30 юли 2019, вторник, 18.00 часа

Квадрат 500

 

Изложбата "Богомир Лазов (1906 - 1969) и българският акварел" за мнозина ще бъде откритие.

Богомир Лазов следва при проф. Никола Маринов в Художествената академия. Член е на Дружеството на новите художници още от неговото основаване през 1931; един от "кюстендилската художествена школа", както я нарича Асен Василиев, заедно с приятелите си: Владимир Димитров - Майстора, Кирил Цонев, Иван Ненов, Борис Елисеев, Стоян Венев, Мориц Бенционов, Николай Дюлгеров, Евтим Томов, Асен Василиев и др.

През 1930-те живописните търсения на Богомир Лазов са изцяло в духа на времето, на Новите художници, на синтетизма и на новата предметност. Вярващ като Майстора, че „човек е най-смислен с творчеството си там, където се е родил“, през 1939 Лазов се завръща в родния си Кюстендил и остава там до края на живота си. Това го отдалечава от центъра на художествения живот, маргинализира го, но му позволява да създаде в близък контакт с природата едно богато и лирично творчество.

Акцент в изложбата е акварелната живопис на Богомир Лазов от 1930-те до 1960-те - основно пейзажи от красивия кюстендилски край, представени в контекста на творби от други български акварелисти: Константин Щъркелов, Йордан Гешев, Павел Францалийски, Христо Йончев - Крискарец, Страхил Титиринов, Владимир Мански и др. С тях, освен приятелството и работата в акварелната техника, го сближават общи теми, мотиви, сюжети и живописни проблеми, които всеки решава по своему.

Със своя специфичен дизайн и подредба, изложбата е интересна за всеки, търсещ да изживее нещо ново и различно.


За допълнителна информация:
Иво Милев, куратор на изложбата

 

Информация: Национална галерия, Отдел "Връзки с обществеността"

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.