Националната изложба на българския исторически комикс и пловдивската традиция от 80те години на 20 век

02.05.2024
Снимка 1

10 — 31 май 2024

Галерията на СБХ на ул."Шипка" 6

София

Националната изложба на историческия комикс ще бъде открита 10 май в София в галерията на СБХ на ул."Шипка" 6.

Изложбата е посветена на историческите комикси. Те са разделени в три групи според периода на създаване: от 30-те години до 1944-та, от 1945 до 1990-а и от 1990 до наши дни. Ще видим творби на повече от 100 автори. Това е първо по рода си събитие, което ще представи в ретроспекция творчеството на големи наши илюстратори, работили в областта на Деветото изкуство, както и работите на  съвременни автори.

Сред тях са именитите Борис Димовски, Вадим Лазаркевич, Стоян Венев, Иван Гонгалов, Калина Тасева и Юли Минчев, Жана Динова, Любен Зидаров, Атанас Пацев, Венелин Вълканов, Христо Кърджилов и десетки още.   

Историческият комикс е широко разпространен жанр в Европа, особено във Франция, Белгия и Италия.

Българските автори, участващи в изложбата, ще покажат творческия си подход при разработване на сюжети, свързани с известни наши личности и събития.

Изложбата обещава да представи за първи път задълбочено, развитието и осмислянето на национално историческите процеси чрез художеството на Деветото изкуство. Експозицията ще бъде принос за разбиране на националните традиции като важен компонент на българското Девето изкуство. Голяма роля за осъзнаването на националните различия и своеобразия, е участието на гостуващи автори от съседни балкански страни. 

Като период на детство е докладът, изявяващ общите линии на еволюцията на историческия жанр на българското Девето изкуство (от 2008 год. на "Представяне пловдивското издание за романи в картини и комикси "Диаскоп"" в Исторически музей Пловдив). От изключително значение за разбирането на националната традиция в развитието на българските исторически романи в картини и комикси е задълбоченото изследване "Впечатляващи исторически комикси на варненското комикс дружество" (10.06.2017 год.)

Не може да не се види връзката с акцента от изложбата "Аспарухови прозрения" и представянето на издание "Диаскоп" с доклад "Приблизителна периодизация на историческия жанр в българските романи в картини и комикси" от 2008 год. в Исторически музей - Пловдив. Оживеното обсъждане предизвика в медиите задачите на изложбата на Георги Чепилев през 2008 год.: Необходимост от опора на историята в наши дни ... и авторовата мечта за колективно обединение на българските творци. Освен, че задава въпроса: "Съхранен ли е ентусиазмът на българите, проявен при основаването на Нова България?", експонатът е пригоден за една първа среща у нас с чудния свят на комикса. Изложбата се осъществява със съдействието на галерия "Жорж Папазов"".

Съпоставянето на обменени мнения изказани от специалисти през времето на "Националната изложба на историческите романи в картини и комикси" ще е интересен момент, който може да се отбележи от председателя на софийското сдружение.

Интересно е да се прочете и статията от Георги Чепилев, писана през 2008 г. "Сведения на първия български комикс - Изворът на белоногата" и анализ, споделен впоследствие в блога "Мара и Пенчо Славейкови"

 

Снимките са от изложбата на Георги Чепилев "Аспарухови прозрения" през 2008 г. в Историческия музей, Пловдив в Нощ на музеите и  галериите със съдействието на галерия "Жорж Папазов".

 

Виж още и в албуми на Диаскоп тук

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.