Международни фотографски срещи "Colour, Reality, Imagination" в Пловдив

07.10.2024
Снимка 1

Пловдив

11 - 31 октомври, 2024

Официално откриване: 11 октомври, петък от 18.00 часа

ГХГ "Капана",

ул. Райко Даскалов № 29

Повече от четиридесет години Пловдив грижовно приютява в красивите си възрожденски къщи и старинни галерии изкуството на фотографията. Стотици изложби са намерили място, хиляди приятели на фотографията са преминали под приведените сводове на Балабанова къща, в хайетите на Стария град, зад изложбените витрини по изящната Главна улица. Международните фотографски срещи или, както все още помнещите ги наричат Седмица на фотографията, е дългоочакван момент за фотографите и публиката за пренасяне в любимия свят на фотографските образи. За срещи с приятели, за докосване до таланта на големите имена от Европа и света.

Фестивалът в Пловдив е международно събитие за съвременно изкуство, фокусирано върху анализа на фотографската култура и художественото представяне. Темата за 2024 година Colour, Reality, Imagination е една конкретна и всеобхватна концепция на идеи и практики за създаване на художествени изображения, които продължават да трансформират лексиката на съвременното изкуство през 21 век. Как се промени мисленето ни за фотографията през това динамично социално-политическо време в живота ни, в дигиталната среда на ежедневното ни общуване? Как познанието ни реагира на срещите с постмодерната фотография? Това са важните въпроси за образователният контекст на фестивала, за поглед към текущите тенденции в културата на фотографското изображение.

„Международни фотографски срещи“ е проект на фондация „Пловдивско фотографско средище“. Артистичен директор и куратор е доц. д-р Никола Лаутлиев, който през 2024 г. е почетен носител на знак "Златен век - Колие" на Министерството на културата за изключителен принос към българската култура и за развитие на културното сътрудничество. През 1983 г. започва неговият личен професионален ангажимент с „Международната седмица на фотографията" в Стария град. Постоянно изложбено пространство е „Къща на фотографията”, гореща точка на фотографския живот и привлекателно място за творчески изяви. Това фотографско събитие е първият международен фотографски фестивал в България, който включва десетки изложби, фото пленер и теоретичен семинар. От 1993 г. се възражда под името "Международни срещи на фотографията". Цялостната концепция на фестивала е насочена към създаването и популяризирането на фотографското изкуство. Към насърчаване на дискусионна среда по отношение на тенденциите в съвременната фотография, към диалог между различните поколения, към откриване на нови имена във фотографското изкуство. Партньорства и изяви на национално и международно ниво. Показаните през тези 40 години автори са повече от 500 световно известни имена от историята и съвремието на фотографията и четири поколения творци на родното ни фотоизкуство.

През 2024 г. „Международни фотографски срещи“ се осъществява под патронажа на Министерство на културата и се организира с финансовата подкрепа на Община Пловдив, Министерство на културата, Фондация „Пловдив 2019“,  Френски институт в България и в сътрудничество с Институт „Лист“ –Унгарски културен институт София, Общински институт „Старинен Пловдив“ и Градска художествена галерия Пловдив.

https://vijmag.bg/bg/article/plovdivski-fotografski-sreshti

 

ФЕСТИВАЛНА ПРОГРАМА

11 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК

ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ НА ФЕСТИВАЛА

18:00 | Градска художествена галерия „Капана" | ул. „Райко Даскалов“ № 29

ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБИТЕ И СРЕЩИ С АВТОРИТЕ:

18:00 – 19:30 ч.

Градска художествена галерия „Капана"

КОРТНИ РОЙ, 1-ви етаж

ДЖУЛИЯ ФУЛЪРТЪН–БАТЪН, 2-ри етаж

12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА

11:00 – 13:00

ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ №15

ВАЛЕРИЙ ПОЩАРОВ, 1-ви етаж

НИК ХАНЕС, 2-ри етаж

13:30 – 15:00

Балабанова къща |  ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив

ФЕРНАНДО МОНТИЕЛ КЛИНТ, Дълбока зала

АЛЕКСАНДРОС АВРАМИДИС, Сводеста зала

17:00 – 18:30

Балабанова къща |  ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив

Среща–разговор с  Джулия Фулъртън–Батън, Кортни Рой, Валерий Пощаров, Ник Ханес, Фернандо Монтиел Клинт И Александрос Аврамидис | Модератор: Рафаело Казаков

11:00 – 17:00

Балабанова къща |  ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив

ПУК! - ПОП-ЪП КНИЖАРНИЦА ЗА ФОТОКНИГИ

14:00 – 20:00

Кафе-бар „Котка и Мишка“ | ул. „Христо Дюкмеджиев“14, кв. Капана

БАЗАР ЗА АВТОРСКА ФОТОГРАФИЯ | 7 FILMS LAB

20:30

Bee Bob Café | ул. „Гладстон“ 1

АФТЪРПАРТИ: PINK TSONK & SUNSHINE

13 ОКТОМВРИ, НЕДЕЛЯ

11:00 – 12:00

Балабанова къща |  ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив

ФОТОКНИГИТЕ ФОРМИРАТ НАШЕТО МИСЛЕНЕ

ЛЕКЦИЯ | ЮДИТ ГЕЛЕРИ

Университет за Артдизайн Moholy-Nagy в Будапеща.

12:30 – 14:00

ПОРТФОЛИО ПРЕГЛЕД | ЮДИТ ГЕЛЕРИ

15 ОКТОМВРИ, ВТОРНИК

17:00

Народна библиотека „Иван Вазов" – Пловдив | ул. „Авксентий Велешки" 17

TESТ PRESS BOOKS | ХЕНК ГРУНЕНДAЙК

8 – 10 ОКТОМВРИ

УЪРКШОП „ЗЕЛЕНИЯТ ГРАД“ | С ФЕРНАНДО МОНТИЕЛ КЛИНТ

Къща Нишанян, ул. Омуртаг № 1, Старинен Пловдив

18 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК

Кафе/Галерия Cu29 | ул. „Христо Дюкмеджиев“ 24, кв. Капана

Откриване изложба участници в уъркшопа

31 ОКТОМВРИ, ЧЕТВЪРТЪК

17:30 | Градска художествена галерия „Капана" | ул. „Райко Даскалов“ № 29

ФИНИСАЖ НА ФЕСТИВАЛА | КОНЦЕРТ

 

Албум с фотографии в Диаскоп

 

За авторите

Кортни Рой

Обучението по фотография на Кортни Рой в Университета за изкуство и дизайн „Емили Кар“ във Ванкувър и по-късно във висшето „Национално училище за изящни изкуства“ в Париж я вдъхновява да развие своята деликатна естетика, която се поддава еднакво добре както за фотография, така и за кино. Тя работи интензивно като фотограф и като режисьор в областта на фотографията, рекламата и видеото.

Фестивалът ще покаже книгата и изложбата на Рой озаглавени „Туристът“ – хапливо цинични, но безспорно с хумористичен поглед към концепцията на празничната снимка. „В „Туристът“ създадох оскъдно облечена, прекалено почерняла, лъскава „дама-тигър“, която търси идеалното си Аз в Маями и Канкун. Тя е едновременно отблъскваща и съблазнителна, симпатична и нелепа, сериозна и същевременно манипулативна. Склонни сме да използваме нашите ваканционни снимки като начин да идеализираме пътуването. Замислих проекта като фотоалбум на кич и невероятна ваканция. Има опити за идеализиране, но при по-внимателно разглеждане се виждат „пукнатините в лака“, споделя Рой.

ОТКРИВАНЕ / 11 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК / 18:00 – 19:30 ч.

Градска художествена галерия „Капана", ет. 1

СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 

Джулия Фулъртън-Батън

Джулия Фулъртън-Батън е фотограф известна с изключително кинематографичното си визуално разказване на истории. Нейните мащабни проекти се основават на конкретни теми. Всяко изображение в проекта украсява нейния предмет в поредица от провокиращи мисълта разказни „истории“, използващи сценични картини и усъвършенствани техники за осветление. Използването на Джулия на необичайни места, изключително креативни настройки, улични модели, акцентирани с кинематографично осветление, са отличителни белези на нейния стил. Тя внушава визуално напрежение в образите си и ги пропива с мистика, която кара зрителя непрекъснато да преразглежда картината; всеки път нещо ново излиза на преден план. Нейните произведения на изящното изкуство са световно известни. Тя е спечелила безброй награди по целия свят, често е представяна във фотографски списания, публикувала е две книги, посланик на Hasselblad и чест лектор на международни семинари и жури на международни конкурси. Има постоянна колекция в Националната портретна галерия, Musee de l’Elysee, Лозана и Парламентарната художествена колекция, Камарата на парламента.

ОТКРИВАНЕ / 11 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК / 18:00 – 19:30 ч.

Градска художествена галерия „Капана", ет. 2

 СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 

Ник Ханес

Ник Ханес е роден в Антверпен през 1974 г. Има магистърска степен по фотография в Кралската академия за изящни изкуства (KASK) в Гент, Белгия. Работи като фотожурналист в продължение на осем години, след което решава да се концентрира изцяло върху документалните си проекти. От 2008 г. той преподава документална фотография в KASK. Фотографията на Ханес отразява основни съвременни теми като миграция, глобализация, урбанизация и криза.

Във фестивала той ще представи изложбата си „Нова столица“ (2021-2023). Ханес пътува до шест държави – Египет, Корея, Нигерия, Казахстан, Индонезия и Бразилия, които наскоро са построили или са в процес на изграждане на нова столица. Всеки от тях е типичен пример за това, което Rem Koolhaas нарича Generic City – планиран град без историческа стратификация, местна идентичност или собствен характер. Като визуален антрополог с набито око за детайлите, Ханес се заема да открие човешкото измерение в среда, пълна със зрелищна архитектура и помпозни престижни проекти. „Нова столица“ е критичен размисъл върху необузданото неолиберално градско развитие и неговото социално и екологично въздействие, подплатено с фин хумор и изненадващи съвпадения.

 ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 11:00 – 13:00 Ч.

ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ 15 , ет. 2

СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 

Валерий Пощаров

Валерий Пощаров е роден в България през 1986 г. Ранното му образование в Националната гимназия по изкуствата във Варна отваря пътя му за по-нататъшно изследване и скоро се озовава потопен в културния ритъм на Париж, изучавайки пластични изкуства в Сорбоната. Работата му започна да набира скорост с номинация за наградата „Картие-Бресон“ на Българския културен институт в Париж, а през годините представя фотографиите си в различни изложби в Европа, Азия и Австралия.

В Пловдив Пощаров ще представи своята последна изложба „Баща и син“, за която споделя: „Като баща на две порастващи момчета, осъзнах колко скоро ще дойде денят, когато те вече няма да имат нужда да ги държа за ръце по пътя към училище. Вдъхновен от тази мисъл, реших да заснема портрет на моя 95-годишен дядо и баща ми, хванати за ръце. Проектът скоро прерасна в нещо много по-голямо, отколкото очаквах. В свят на разделение, хващането за ръце се превръща в тиха молитва, начин да се съберем отново. Докато позират, бащи и синове се хващат за ръце за първи път от години, понякога десетки години. Това е емоционален момент, често изпълнен с колебание или съпротива, който разкрива нашето културно наследство, но също така и универсалната сила на отношенията, завета на предците ни и уязвимостта в човешката ни природа. Обхващайки различни култури в 10 държави, “Баща и син” подчертава уникалността на личността, оформена от семейството, религията, обичаите и социалните норми.“

ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 11:00 – 13:00 Ч.

ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ 15 , ет. 1

СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 

Фернандо Монтиел Клинт

Работата на Фернандо Монтиел Клинт се отличава със способността да предизвиква размисъл за прехода към постчовешкото и какви ще бъдат новите форми на поведение, предизвикани от технологията. Неговите фотографии се стремят да уловят сюрреалистични образи, подчертавайки интереса към изследване на връзката между природата и нас самите, науката и космогонията на предците. Фернандо Монтиел е потопен в света на фотографията повече от две десетилетия.

За своята изложба „Златната амфибия“ той споделя: „Бях обезпокоен от отчуждението си от природата. Толкова чуждо, че беше неестествено. Исках да изследвам, да откривам, да вляза в опита на неизвестното от моето пътуване като още един вид, където човекът престава да бъде център на вселената. Да подчертая, че природата може да бъде ментално пространство. Какво е човек? Кой съм аз? Как се отнасям към земята? Какво е битието?“.

ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 13:30 – 15:00 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 

Александрос Аврамидис

Александрос Аврамидис е роден в Солун през 1971 г. От 1997 г. работи като фотожурналист, отразявайки много от най-важните новини и тематични истории за гръцки и международни медии, главно в Северна Гърция и на Балканите. Той е партньор на Ройтерс от 2012 г. Негови снимки са публикувани в големи вестници и списания в Гърция и в чужбина, като The New York Times, El Pais, Liberation, Corriere della Sera, Der Spiegel, The Wall Street Journal, Newsweek, Kathimerini, VICE. През 2016 г. е удостоен с наградата „Пулицър“ като член на фоторепортерския екип на Ройтерс, който отразява бежанската криза в Гърция и останалата част от Европа.

Изложбата „Актуално състояние“ е по дългосрочен проект на Аврамидис. Той документира съвременна Гърция с финото наблюдение на автора за промените настъпващи в последните години и незабележимо променящи традиционните представи за страната.

ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 13:30 – 15:00 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

 СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.

Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град

Подробности:

https://vijmag.bg/bg/article/plovdivski-fotografski-sreshti

 

***

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/implovdiv

Фейсбук събитие: https://fb.me/e/4Smi4bBb0

Инстаграм страница: https://www.instagram.com/impplovdiv/

 

Информация: Мариана Китипова, Връзки с обществеността, ГХГ - Пловдив

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.