Антоан Вато, кралят на живописта за своето време, често рисувал по поръчка св. Николай Чудотворец

05.12.2024
Снимка 1

Влиянието на художествената система на Антоан Вато върху Деветото изкуство.

Франция умирала, доживявала последните си години. Над управляващите ù върхове се носило диханието на смъртта и не оттук трябвало да се очаква възраждане. Изкуството е отражение на живота и без да иска, носи на себе си печата на времето. В изкуството на Франция от 18 век има само остроумен скептицизъм, защото страната преживявала духовна криза.

Такъв изящен скептик бил бляскавият френски художник-жанрист, ярък представител на живописта на барока, един от основоположниците на рококо – Антоан Вато (1684-1721).

Макар и умрял на 37 години, той бил кралят на живописта за своето време. С едва уловима усмивка на сарказъм в изящните замислени очи, художникът ни представя непрестанен очарователен приказен валс от танци на зелени поляни, разходки до острова на любовта или в паркове, музикални вечери на чист въздух и пр. картини-стихотворения и застинала музика.

Антоан Вато

Всяка от картините му е свързана с театрално действие, но не са изобразени конкретни пиеси. Театърът играел голяма роля в живота на Вато, а и той познавал великолепно всички персонажи и пиеси. Като характер бил неспокоен, обиждал се бързо и обичал да премества местожителството си. Но бил равнодушен към материалните блага и продавал картините си за скромни суми. В своите нравствени принципи Антоан Вато бил много строг и целомъдрен. Известно е, че като младеж той работил в ателието при художник на религиозни картини. Там се научил да изработва бързо цели иконостаси. Сам художникът споделя, че най-често поръчвали да рисува св. Николай Чудотворец и от този практически придобит опит, той можел да го рисува много добре и без образец. Ето защо в неговите картини, макар да има радост от живота, нежност и закачки, липсва откровена еротика. Неговите героини са нежни и очарователни девойки, много грациозни и прелестни. Кавалерите, нарисувани от Вато са страстни, нетърпеливи, но в тях няма грубостта, характерна за много от персонажите на колегите му художници от рококо.

Романтичната поетичност в много от картините на Вато са свързани с неговата мечта за хармония и красота в човека и света и печалното съзнаване за непостижимостта на този идеал в реалния живот. В картината „Бивак” липсва единен център – художникът представя група почиващи войници, наблюдаващи бежанки. Вниманието на зрителя се привлича от млада жена с дете в ръце, която е принудена да напусне своя роден край и да скита с детето си по пътищата на войната. Този персонаж е ярък образ на военното време.

Вато се интересува предимно от нюансите на отношения между персонажите – неуловимия момент на очакване, кратковременния нюанс на чувство, което е характерно за рококо. Иронично понякога се появяват и некрасиви и смешни персонажи.

Настоящата статия има за цел да покаже влиянието на именития френски художник върху Деветото изкуство. Става въпрос за времето като фактор и задача на композицията, т.е. проблемът за времето в изобразителното изкуство и предаване на четвъртото измерение върху неподвижна картина. При Вато различни моменти от развиващо се събитие са предадени чрез отделни образи. Такова обединение протича на фона  на общия пейзаж, а не в пределите на самите образи. Пейзажът се оказва в ролята на шевове в изобразяването на времевия процес. Той разделя образите, изразяващи отделните моменти. Може да се каже така: движението се предава чрез ред фигури в разни пози, обозначаващи разни фази на изобразеното действие във времето.

Съществува пиеса „Три сестри” от френския драматург Данкур, поставена на сцената за първи път през 1700 година. В нея младежи и девойки се събират, за да пътуват с кораб към остров с храма на Венера и да украсят с гирлянди от цветя богинята на любовта. Този сюжет става известен благодарение на Вато, който е нарисувал няколко картини на тази тема.

„Пътуване за остров Цирцея” се намира в Лувър, в град Париж. На картината са представени няколко влюбени двойки. Ето какво пише в пояснителната записка художника: „Отдясно – горист морски бряг, по средата – леко забулено от мъглата море, а напред в далечината се вижда скалистия остров на нимфата Цирцея…”.

В тази картина по творбата на Омир за Одисей е разиграна цялата гама на любовта  - четири двойки на едно място за някакъв час време.  Ясно се вижда композиционната художествена система на Вато: от най-крайната и първа двойка, до последната, която се спуска към морето. В първата „Той” седи и нещо ù шепне на ухото, а „Тя” е смутена, но се вижда, че го слуша жадно, навела глава към него. В последната, след няколко предходни последователни фази, „Той” вече я е прегърнал през кръста. На задния план в далечината се вижда завръщането с кораб на двойките от острова на любовта.

Но по важното от композиционните средства е защо Вато ни разказва за тази нимфа Цирцея.

Художникът предупреждава своята родина – дореволюционна Франция, къде са корените за наближаващата гибел!

„Пътуване за остров Цирцея”

В поемата „Одисей” се разказва, че когато Одисей и неговите другари излезли на острова, нимфата, за да задържи Одисей по-здраво в обятията си, обърнала цялата му свита в стадо свини. И художникът с огнена реч казва: „Има удоволствия и наслади като характерните за острова на Цирцея – не само пиянство, преяждане, но и груби престъпления в любовта и отношенията, т.е. когато хората престават да бъдат хора и се обръщат в добитък, а обществото — в стадо свини.”

Вместо изкачването все по-нагоре към духовната планина Синай, за получаване на ред и закони от пророк Моисей, Вато е нарисувал „Пътуване към остров Цирцея”. Или ново повторение трагедията на живота!

Няколко интересни от гледна точка на Деветото изкуство технически изобразителни средства: Вато не е правил нито ескизи, нито композиционни скици. Когато искал да нарисува своя разказ, той отварял свой албум с рисунки, избирал фигури и ги композирал. Композиционните рисунки на френския майстор следват натурни скици, които чрез монтаж свързва в едно изобразително повествование. Що се отнася до графичния му език – той не използва контур, но рисунката му е ясна. Използва свободно къси дребни щрихи. Рисунката му е с много подробности, обича гънките от одеждите (костюмите са по негови проекти), не прави върху тях акценти. С голямо майсторство подчинява всичко на главното. Неговият щрих с перо създава усещане за цвят, но същевременно дава информация и за светлосянка. Тази техника на рисуване е оказала влияние и върху един именит български художник на романи в картини.

Георги Чепилев

Заглавно изображение: "Бивак" от Антоан Вато

 

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.