Изображения на крила в комиксите и романите в картини

22.12.2024
Снимка 1

Наближава новата 2025 година. Да си пожелаем радости и щастие! И надеждата ни е, че поне като птици ще преминаваме безпрепятствено някои граници – Гърция, Румъния…

Но времето си върви все в същия темп и път, и животът си носи същите, ако не и по големи тежести. Бъдещето си остава загадка. Защото човечеството е на стръмен завой. Опасен и катастрофален заради остра криза, безработица, безпътица и финансов крах, който задушава света. Спомнете си сцените от художествената работа на нашето дружество за „Сътворението на вселената”: Трескави ръце броят цифри на банкноти и монети, хора гледат неспокойно и завистливо в банка, персонажи, чиито лица са с маски от копринени дамски чорапи, изплашено момиченце тича към майка си, и щом има мърдане, следва стрелба и световъртеж. Последният кадър е експлозия и отчаяна жена (позата е умишлена парафраза по „Писъка” от художника Мунк), се запитва „Накъде отива този свят?”, София, 2014 год., тираж 5000 бр.

 

Имаше орязани кадри, по понятни причини – разсейване от сюжетното развитие: от променливия курс на финансовата борса се предизвиква световъртежа и експлозията. В следствие на които заможният става просяк, парализиран от мизерия.

Това е неизбежна съдба – Фортуна не ще ни се усмихва, ако липсват най-елементарните условия за справедливост и мир. Ако не се бърза да се създадат такива, катастрофалният завой ще сложи край на културата и цивилизацията.

И тъй като стана въпрос за Фортуна и за богатство, реших да ви насоча вниманието към изображенията на крила. Фортуна е със завързани очи и глобус. Бедността също е окрилена но при едната ръка.

По интересно за авторите на Деветото изкуство е изображението на античната фигура на Меркурий (Хермес, Ермес), защото едно много мощно европейско издателство на комикси, я ползва за своя емблема.

Ето защо ще разкажа повече за нея, а след това ще изброя още някои крилати фигури.

Доколкото си спомням една сцена, Меркурий тържествува безнаказано над един поет, изпаднал в бедност. Нека вметна, че Меркурий е покровител на пътниците, търговците и крадците. Но поетът си отмъщава за лошия вкус със смях, а на завистта си отмъщава с гняв.

Меркурий бил начело в игрите на обществените събрания. Въодушевявал ораторите. В много статуи и изображения се вижда как една златна верига излиза от устата му и се закачва като обеца за ушите на тези, които го слушат. Освен това му принасяли езиците от жертвите, като емблема на красноречието.

Той има крила на краката си (сандалите) като знак за скорост. Главата му е покрита с плоска пътна шапка, с широки полета и тя също има крила. Такава шапка има и Персей.

Меркурий държи в едната си ръка кесия, в другата - крилат жезъл с две преплетени змии – символ на мъдростта. Този жезъл е символ на Мир. Древногръцката басня нашепва, че тези две змии се биели и когато Меркурий сложил помежду им една тояга, взета от Аполон, те се вплели и станали мирни. Египтяните почитали един от древните законодатели с името Тревелий Меркурий, което означава – три пъти голям. Понякога Меркурий е с вързани ръце, това е по отношение на кражбата.

Има и други крилати фигури от гръцката и римска митология, например: Виктория (Победата), Ирида, Дедал, който майстори крила и синът му Икар и т.н.

През Ренесанса започват и алегориите на Славата, Историята, Времето (защото е бързо течащо), Нощта, Удобният Случай, Меланхолията, любовните амури и т.н.

В християнското религиозно изкуство с крила са Ангелите, Архангелите, Серафимите и всички девет чина имат строги изисквания за изобразяването на крилата им. Както и някои светци — като Св. Йоан Предтеча, се изобразяват с крила и това има важно значение. Със свои специфични крила се изобразяват дракони, змейове и други фантастични животни.

В китайската живопис има самостоятелен жанр „Цветя и Птици”, като различните видове птици и сортове цветя са символи. В този жанр се срещат пеперуди, пчели, мухи, скакалци и пр.

Дружеството е приготвило за своите членове таблици с изображения на крила: от радващи очите през въздушно прозрачни, сякаш създадени от пламъци – до мрачни, остри и стремителни.

Запомнете: Дори и при владика да отидеш, трябва да умееш да казваш нещо стойностно, а не да мляскаш чужди дъвки. На международната сцена не ще се цени българския манталитет – имаме само един писател, един режисьор, един художник и т.н., а останалите не могат да се изявяват. Трябва да си знаете цената, ако имате дарба, знания и собствено творчество! Правете разлика между инвенция и творчество, между парафраза и плагиат – те се различават и доказват от пръв поглед.

Една новогодишна забавна загадка от „Диаскоп” – кой е този крилат персонаж от рисунката на Уилям Блейк и защо е изобразен с такива крила, т.е. какво е значението им?

Екселсиор!

 

Георги Чепилев

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.